דף הבית >> טיפים להריון וללידה
 
עצות וטיפים להריון והלידה

בעמוד זה תמצאי מבחר גדול של עצות וטיפים. לחצי עם העכבר על המאמר הרצוי והוא יופיע על המסך.

 

 1. זירוז לידה / השראת לידה
 2. רשימת שאלות לסיור בחדר לידה
 3. תפקיד הדולה בזמן מתן אפידורל
 4. סימני לידה - מתי לצאת לבית החולים
 5. עלי פטל אדום
 6. חיזוק רצפת אגן
 7. עיסוי פרינאום
 8. מה לקחת לחדר לידה
 9. משפטים לרגעי כאב
 10. תרסיס אלופירסט

 

השראת לידה / זירוז לידה

כיצד תוכלי לעזור לעצמך בדרכים טבעיות לעזור לתהליך הלידה שלך להתחיל ? אם את מתקרבת לתל"מ,  או שאולי כבר עברת אותו,  כבד לך ונמאס, ואת ממש מחכה כבר שתתחיל הלידה, זה הרגע להשראת לידה, לנקיטת פעולות שיכולות לעזור לתהליך הלידה להתחיל. השראת לידה ניתן לבצע לבד בבית בדרכים טבעיות או בבית חולים באמצעים קונבנציונליים.

לפני שנבחן את האופציות העומדות לרשותך בואי נבין את ההבדל בין המושגים השראת לידה וזירוז לידה. השראת לידה הינה התערבות רפואית או טבעית שמטרתה לגרום להתחלת תהליך הלידה. זירוז לידה הינו תהליך של התערבות רפואית או טבעית שמתרחשת כאשר תהליך הלידה כבר החל  ויש צורך להתערב בתהליך הלידה ולקדם אותו.

הדרכים הטבעיות להשראת לידה

הרגעות
הורמון האדרנלין (הסטרס) הינו הורמון שידוע כמעכב לידה.הוא משמש אנטגוניסט להורמון האוקסיטוצין. המצאותו כמעט בלתי נמנעת בתהליך הלידה, זה ידוע שקשה מאד להתנתק לחלוטין מתחושת הלחץ והפחד לקראת הלידה.
יחד עם זאת רצוי לנסות ליצור מצבים שירגיעו אותך וימנעו הפרשת אנדרנלין לגוף.

כיצד נכנס למצב הרגעות? (גם בבית וגם בחדר לידה), עמעמי אורות, שימי מוזיקה שקטה שעושה לך טוב ומרגיעה אותך, הקיפי עצמך רק באנשים שנעים לך במחיצתם ומרגיעים אותך, ריחות טובים שעושים לך טוב, למשל שמן לבנדר, ידוע כשמן ארומתי שהשפעתו מרגיעה, והקיפי עצמך רק בדברים שירגיעו אותך ויורידו ממך כל גורם מלחיץ או מגביר סטרס.

עיסוי פטמות
הורמון האוקסיטוצין או בשמו האחר "הורמון האהבה" מופרש בלידה וגורם להתכווצויות הרחם (לצירים), הורמון האוקסיטוצין מופרש גם בזמן האורגזמה הנשית ובזמן ההנקה. ולכן, מומלץ לבצע עיסוי פטמות כגורם שיכל לשחרר אוקסיטוצין ולעזור בהשראת הלידה.

כיצד לבצע עיסוי פטמות? מרחי מעט שמן שקדים או קרם על הפטמות, ועסי את הפטמות בעזרת שתי אצבעותייך, כאילו את מסובבת כפתור של רדיו. מומלץ לבצע עיסוי כזה במשך 15-20 דקות, כל שעה.

תנועתיות
הליכה, עלייה במדרגות, תנועתיות על כדור – כל אלו יכולים לעזור להתברגות העובר באגן, וליצור לחץ על צוואר הרחם שיסייע בפתיחתו.

שמן נר הלילה (אומגה 6)
עוזר לריכוך צוואר הרחם ולהבשלתו ויכול לעזור בתחילת תהליך הלידה.
להשראת לידה מומלץ ליטול 2 טבליות ביום דרך הפה. או לחילופין טבליה אחת דרך הפה ואת השניה להחדיר בשלמותה דרך הנרתיק.

ניתן גם ליטול כטיפול מכין בכדי להבשיל את צוואר הרחם ולרכך אותו לקראת הלידה, החל משבוע 38. חשוב להדגיש, ששמן נר הלילה אסור לשימוש לנשים שחוו לידה בניתוח קיסרי בעבר.

שמן קיק
גורם להתכווצויות מעיים שיכולות לגרום להתכווצויות ברחם. הדעות על שיטה זו חלוקות, מכיוון שלעיתים שימוש בשמן קיק עלול לגרום לכאבי בטן ושלשולים, ובהחלט לא נעים להגיע במצב כזה לחדר לידה.

שתיית חליטת עלי פטל
שתיית תה פטל, אינו גורם לצירים ואינו מייצר לידה אבל מחזק את טונוס הרחם, וכאשר מגיעים הצירים, הם יותר אפקטיביים ומשמעותיים.
על יתרונות חליטת הפטל ואופן השימוש, תוכלי לקרא בהמשך.

יחסי מין
בזרע הגברי ישנו הורמון שנקרא פרוסטגלנדינים שגורמים לריכוך צוואר הרחם והבשלתו, ואילו האורגזמה הנשית גורמת לשיחרור אוקסיטוצין שגורם להתכווצויות הרחם. מכאן אפשר להבין שיחסי מין יכול לסייע להתחלת לידה במקרה שהגוף בשל לכך כמובן.

חשוב לזכור, אסור לקיים יחסי מין לאחר ירידת מים

דמיון מודרך
התרגעות, התכנסות פנימה, ועבודה עם דמיון שבאמצעותו את מדמיינת את תהליך התפתחות הצירים והלידה וכיצד תהליך הרגעות שכזה יכול לעזור לגוף להירגע ולאפשר לו את תחילת תהליך הלידה.

דמיון מונחה

תהליך של דמיון מונחה מכיל בתוכו את מרכיבי הדמיון המודרך, בתוספת מרכיב חשוב ביותר של דיאלוג בין המנחה למונחה.  בתהליך של דמיון מונחה, עולים דימויים מהעולם של המונחה, ומתוך הדימויים האלו אנו עורכים שיחה שמביאה תובנות חשובות מאד מבחינת המוכנות ללידה ולהורות.

בשיטה זו ביכולתו של המונחה, להעלות דימויים לתחושות, מחשבות ורגשות באמצעות כח התודעה, לנהל איתם דיאלוג פנימי, למצוא פתרונות ולקבל תשובות.


אני עצמי מטפלת ב"דמיון מונחה" ואשמח לעמוד לרשותך בעת הצורך


טיפולים משלימים
עיסוי, שיאצו, רפלקסולוגיה, דיקור – כל אלו יכולים לעזור בהשראת הלידה.
מומלץ להתחיל בטיפולים מכינים כבר משבוע 38, להכין את הגוף ולכוונן אותו לקראת תהליך הלידה הקרב ובא.

טיפול עיסוי למשל שמשלב בתוכו גם שיאצו ורפלקסולוגיה יכול להיות עבורך גם כטיפול פינוק נעים ומשחרר וגם כיעיל כהכנת הגוף ללידה.

הליכה על חול ים ולישת בצק
הן כף הרגל שלנו והן היד הן ראי לכל הגוף שלנו, ולכן הליכה על חוף הים יחפים, גורמת לנו לקבל טיפול רפלקסולוגי עמוק, ולעזור בתהליך יצור הלידה. וכנ"ל לישת הבצק.

האמצעיים הקונבנציונליים להשראת לידה וזירוז לידה

סטריפינג
סטריפינג היא פעולה שנעשית ע"י רופא או מיילדת. היא יכולה להתבצע עוד במעקב הריון עודף או כבר בעיצומו של תהליך הלידה. תנאי בסיסי לביצוע הסטריפינג הוא קצה פתיחה של צוואר הרחם שיאפשר לרופא להכניס אצבע או שתיים דרך צוואר הרחם ולהפריד בין קרום שק מי השפיר לבין דפנות הרחם.

פעולה זו גורמת לריכוך צוואר הראחם ולשחרור הורמון הקרוי פרוסטגלנדינים  ובכך לגרום לתחילת תהליך הלידה. הפעולה הזו כואבת, אבל קצרה מאד ונמשכת כדקה. מומלץ לנשום בזמן הפעולה בכדי להקל על הכאב.

הסטריפינג יכול לגרום להופעת צירים או לירידת מים תוך מספר שעות ולגרום להמשך תהליך לידה טבעי.

מתן טבליות PG- הורמון הפרוסטגלנדינים
את הפעולה הזו מבצעים במחלקת יולדות (לא בחדר לידה) במקרים שרוצים לייצר לידה מאיזו סיבה שהיא. הרופא מחדיר דרך הנרתיק  את הפרוסטגלנדינים בטבליה או בג'ל בקצה צוואר הרחם.

הפרוסטגלנדינים אמורים לעשות את פעולתם תוך 6 שעות. ואם לאחר 6 שעות זה לא משפיע, מקבלת היולדת מנה נוספת. הפרוסטגלנדינים אמורים לגרום לריכוך צוואר הרחם ולהתפתחות צירים.

בלון
גם פעולה זו מתבצעת במחלקת יולדות. התנאי לשימוש בשיטה זו הוא קצה פתיחה שיאפשר את החדרת הבלון. אל קצה צוואר הרחם מוחדר בלון מלא במים, מנפחים אותו לאחר שהוא ממוקם, כשהמטרה היא לגרום ללחץ על צוואר הרחם במטרה שיפתח ויתרחב, ובתקווה שפעולה זו תגרום גם לשחרור פרוסטגלנדינים שיגרמו לריכוך הצוואר ולהופעת צירים.

ישנם בתי חולים שבנוסף לבלון מחדירים דרך הקטטר גם את הורמון  הפרוסטגלנדינים כדי לרכך את הצוואר או מים בכדי לגרום להפרדת הקרומים בין שק מי השפיר והרחם (כמו בסטריפינג).

את הבלון משאירים כ- 12 שעות, וכאשר נוצרת פתיחה הבלון יוצא לבד. אם הפעולה לא הצליחה, מוצא הבלון לאחר 12 שעות בצורה יזומה.

פקיעת מי השפיר
פעולה זו נעשית בחדר לידה. מי השפיר פוקעים באופן טבעי סביב פתיחה 6-7 ברוב המקרים. אם יש צורך לקדם לידה שנתקעה, יציעו ליולדת לפקוע את מי השפיר מוקדם יותר.

מי השפיר מכילים פרוסטגלנדינים, ולכן פקיעת שק מי השפיר יכולה לגרום לשחרורם, להגברת הצירים ולקידום לידה. חשוב לדעת שבעקבות הפקיעה הצירים הופכים להיות משמעותיים וכואבים יותר.

הפעולה הינה פעולה טכנית, פשוטה וקצרה. בזמן הבדיקה הואגינלית מחדירה המיילדת פוקען (מקל פלסטיק קטן, דמוי מסרגה) דרך צוואר הרחם, ופוקעת את מי השפיר. זו פעולה קצרה, מהירה ואינה כואבת.

פיטוצין
פיטוצין אף הוא אמצעי זירוז שניתן אך ורק בחדר הלידה. זהו תחליף סינטטי לאוקסיטוצין שמופרש באופן טבעי בגוף וגורם לצירים ולהתכווצויות הרחם. הפיטוצין ניתן ע"י עירוי דרך הוריד.

הפיטוצין גורם להגברת הצירים וליצירת צירים משמעותיים לכן הוא יכול לגרום לתינוק למצוקה עוברית. ומשום כך כל עוד ניתן פיטוצין, היולדת מחוברת באופן רציף למוניטור ששומר על העובר ובודק את השפעת הפיטוצין על הצירים ועל העובר.

הפיטוצין ניתן בהדרגה. בתחילה תקבל היולדת מינון נמוך תוך בקרה על התקדמות הצירים ועל מצב העובר. המינון ילך ויגדל בהדרגה, עד למצב האופטימלי שהצירים יהיו משמעותיים והעובר עדיין ירגיש טוב.

חשוב לציין שבלידות שמאופיינות בהאטות בדופק העוברי, לא ינתן פיטוצין, וגם בזמן מתן הפיטוצין יפסק השימוש בו ברגע שהעובר יאט את הדופק שלו.
פיטוצין משמש כזרז בשלבים שונים של הלידה, ניתן להשתמש בו כאשר רוצים להתחיל לייצר לידה מנקודת אפס לאחר שכל הזירוזים הקודמים לא הועילו. וגם במהלך לידה שהתקדמה יפה ובאיזה שהוא שלב נתקעה, הפיטוצין ישמש כזרז שיאיץ את תהליך הלידה.

הפיטוצין משמש גם להשראת לידה וגם לזירוז לידה. חשוב לזכור שניתן להחליש או לנתק את עירוי הפיטוצין בכל רגע בלידה ולאפשר לגוף להמשיך את תהליך הלידה לבדו.

זכרי!!!!!
בכל שלב בלידה וגם לפניה, זכותך לבקש הסבר על התהליך שעומד להתבצע וביכולתך לאשר או לא לאשר אותו בהתחשב כמובן בכל שאר הגורמים שמסביב.

זכותך לשאול שאלות, ולקבל מידע על אלטרנטיבות אחרות ואף לבקש להמתין עם פרוצדורות מסוימות וכל זאת בתנאי כמובן שאת והעובר מרגישים טוב והכל תקין.

חזרה לתפריט עליון.... לחץ כאן    


סיור בחדר לידה זו הזדמנות לבחון, לשאול את כל השאלות, ולראות אם בית החולים שאתם מסיירים בו מתאים לצרכים שלכם ללידה ולאחר הלידה.
קחו איתכם את דף השאלות הזה, ובידקו ביחד מה רלוונטי לכם

שאלות לחדר לידה:

 1. כמה חדרי לידה ישנם בביה"ח? על כמה חדרים אחראית כל מיילדת? ביום ובלילה?
 2. כמה מלווים מותר להכניס לחדר לידה? האם יש הגבלה על תחלופה בין המלווים?
 3. האם המלווה יוכל להיות עם היולדת בקבלה, במיון היולדות? בזמן מתן אפידורל? בזמן ניתוח קיסרי חירום? בלידה מכשירנית?
 4. איך מקבלים דולות בבית החולים שלכם? האם מאפשרים להן לטפל?
 5. האם ישנו רופא מרדים בלעדי לחדרי הלידה?
 6. אלו מהדברים מונהגים כשגרה: עירוי לוריד, חוקן, מוניטור רציף, פקיעה של קרומי מי השפיר?
 7. אלו אמצעי שיכוך כאב נמצאים בבית החולים? אפידורל? פטידין? גז צחוק?
 8. האם מעודדים תנועה בזמן צירים? האם מאפשרים שימוש במים (מקלחת)?
 9. האם מאפשרים תנועתיות מחוץ למיטה בזמן הניטור (מוניטור עוברי)?
 10. האם מאפשרים תנועתיות מחוץ למיטה בזמן מתן פיטוצין?
 11. אם אפשרי ללדת בתנוחות לפי בחירה? על הצד? בעמידת שש? וכו'?
 12. האם ישנן מיילדות שמתמחות בלידה טבעית (ללא אפידורל)? האם עדיף לבקש מיילדת כזו?
 13. האם חתך אפיזיוטומיה מתבצע כשגרה בלידה ראשונה? האם המיילדות עושות מאמץ מיוחד להמנע מקרעים ספונטניים?
 14. האם מאפשרים הנקה בחדר לידה? האם מאפשרים הנקה מיד אחרי הלידה, עוד לפני שיצאה השליה? האם יש מי שיעזור?
 15. כמה זמן נשאר התינוק בחדר לידה? ואם יש עומס בחדרי לידה, האם יש פתרון חלופי?
 16. האם יש אפשרות לשים מוזיקה בחדר לידה?

שאלות למחלקת היולדות

 1. האם יש אפשרות לביות מלא? האם יש אפשרות להחזיר את התינוק לתינוקיה בעת הצורך? באיזה שעות הביות החלקי?
 2. האם מתאפשרת הנקה בכל שעות היממה? איפה אפשר להניק את התינוק בלילה?
 3. כמה יולדות מאושפזות בחדר אחד? האם יש מקלחת ושירותים צמודים לכל חדר?
 4. כמה יולדות בחדר אחד, ליולדות שבחרו בביות מלא?
 5. מהן שעות הביקור? האם מקפידים על שעות ביקור?
 6. באיזה שעות מאפשרים לבן הזוג לשהות עם היולדת? האם מאפשרים לו להשאר בלילה?
 7. האם יש במחלקה הדרכות מסודרות בנושאי הטיפול בתינוק והנקה?
 8. האם נמצאת במחלקה יועצת הנקה? כמה שעות ביום היא נמצאת? האם היא מגיעה לכל יולדת שזקוקה לה?

שאלות לתינוקיה

 1. איזה חיסונים מקבל התינוק? אילו בדיקות הוא עובר? האם אפשר לוותר על חיסון צהבת? האם יש אפשרות לתת ויטמין K בטיפות דרך הפה?
 2. האם יש אפשרות שההורים יהיו נוכחים בזמן בדיקות הרופא, החיסונים והטיפולים?
 3. האם נותנים לתינוקות בתינוקיה מוצץ?
 4. האם נותנים לתינוקות בתינוקיה פורמולה או מי סוכר?
 5. האם יקראו לאמא להנקה בכל שעה אם תבקש?
 6. אם בחרנו באופצית הביות המלא, האם נקבל הדרכה לגבי הטיפול בתינוק? החתלה, הלבשה, ורחיצה של התינוק?            


חזרה לתפריט עליון.... לחץ כאן

                                          
תפקיד הדולה בזמן מתן אפידורל


פעמים רבות פונות אלי יולדות ושואלות אותי "אז אחרי שאקבל אפידורל, בעצם כבר לא אצטרך אותך, נכון?"

אז זהו, שזה לא מדויק.... דווקא לאחר קבלת האפידורל חשוב תפקיד הדולה וחשובה התמיכה הנכונה אפילו יותר. בכדי להבין את משמעות וחשיבות התמיכה לאחר מתן האפידורל, בואו נבין קודם מהם התנאים האופטימלים ללידה.

בכדי שתתקיים לידה צריכים להתקיים מספר תנאים, צריכה להיות פתיחה מלאה של צוואר הרחם, מחיקה מלאה של הצוואר, והעובר צריך להיות בספינה פלוס 2, כלומר עליו להיות נמוך מאד במורד האגן בכדי שיוכל לצאת לאוויר העולם.

את הפתיחה יוצרים הצירים ולחץ של ראש התינוק על צוואר הרחם, ומה גורם לירידה של התינוק במורד האגן? אלו הם הצירים שדוחפים אותו כלפי מטה ותנועתיות. כל עוד את בלידה פעילה וטבעית, ושומרת על תנועתיות, יהיה לעובר שלך סיכוי טוב להתברג באגן ולרדת במסעו החוצה. כוח המשיכה והתנועה עוזרים לו להתקדם.

ברגע שאת מקבלת אפידורל, את נשכבת במיטה ללא יכולת לתנועתיות, ולכן פעמים רבות קורה בלידות אפידוראליות שהפתיחה מתקדמת יפה, אבל התינוק נשאר גבוה במעלה האגן, ואז הסיכון להתערבויות מילדותיות כמו לידת וואקום למשל גדל מאד.

ופה נכנס התפקיד החשוב של הדולה. כאשר יולדת מקבלת אפידורל, שומרת הדולה על התנועתיות שלה גם כשהיא במיטה.
 1. הדולה עוזרת ליולדת לשמור על תנועתיות, למרות שהיא במיטה. מניעה את האגן עבורה, ודואגת שתזוז מצד לצד גם כשהיא במיטה וכל זאת בכדי לקדם את התינוק כלפי מטה.
 2. בלידות אפידורליות, קורה פעמים רבות שהדופק העוברי יורד, עקב חוסר התנועה במיטה.הדולה שומרת על דופק עוברי תקין (האטות בדופק הן מצב שמאד מאפיין לידות אפידוראליות) ע"י תנועתיות ותזוזות מתאימות.
 3. הדולה עושה עיסויים ושומרת על זרימת דם תקינה כאשר היולדת ללא תנועה במיטה.
 4. תומכת רגשית, מכיוון שגם בלידות אפידוראליות יש רגעי שבירה וחששות בעיקר מפני התערבויות מיותרות.
 5. מסבירה על המשמעויות והתהליכים שקורים במהלך הלידה
 6. מנסה למנוע עד כמה שאפשר התערבויות רפואיות שמאפיינות מאד לידות אפידוראליות.
 7. ומנסה לקדם את הלידה בצורה המיטבית ביותר על ידי מגע, תמיכה, עיסויים, והורדת הסטרס.
 8. יש לזכור שבכל לידה אפידוראלית יש מרכיב של לידה טבעית. עובר זמן עד שניתן לקבל אפידורל, ובזמן הזה הדולה עוזרת, תומכת, ומקילה על הכאבים עד לרגע קבלת האפידורל.
 9. גם לאחר קבלת האפידורל, נמשכים לעיתים הכאבים. לא את כולן מאלחש האפידורל באופן שווה וגם לאחר האילחוש האפידוראלי יש צורך לעיתים להמשיך ולהקל על הכאבים.
 10. והחשוב מכל לדעתי, הדולה, דואגת לשיתוף הבעל ולהפיכתו לשותף פעיל ויעיל בלידה שלכם.

 לחזרה לתפריט העליון.... לחץ כאן
סימנים המבשרים תחילת לידה

במהלך ההיריון את בוודאי שואלת את עצמך, איך תדעי מתי הגיע הרגע לצאת לדרך לבית החולים? ישנם סימני לידה מובהקים המצביעים על תחילת תהליך הלידה וישנם סימנים מבשרי לידה, אשר מסמנים לנו ונותנים לנו רמזים שהלידה מתקרבת אבל היא עדיין לא כאן.

סימני לידה

כאשר מופיע אחד מסימני הלידה, יש לצאת לדרך לבית החולים.

צירים
זהו הסימן הנפוץ ביותר, 80% מהלידות מתחילות עם צירים. הצירים מתחילים בד"כ בהדרגה. בתחילה הם מלווים בהתכווצויות של הבטן התחתונה והגב התחתון, הצירים הראשונים לא כואבים עדיין, אלא מציקים, והם מופיעים כל חצי שעה לערך.

לאט לאט התדירות של הצירים גדלה, הם כבר כואבים יותר ומורגשים יותר, אורך הציר נמשך בין דקה לדקה וחצי, והם מתחילים להיות צפופים יותר.
מתי לצאת לבית החולים? כשכל ציר נמשך כדקה עד דקה וחצי, ושהם כבר כואבים ומשמעותיים, וכשההפרש בין ציר לציר הוא כ- 5 דקות במשך שעתיים לפחות.

ישנם מקרים נדירים יותר שהלידה מתפתחת מהר יותר (לידה חפוזה) ואז הצירים כואבים מאד ומשמעותיים ביותר, למרות שהם לא צפופים עדיין, במקרה כזה כדאי להקדים ולצאת לדרך. חשוב להיות קשובה לעוצמת הצירים ולפעול בהתאם.


ירידת מים
כ – 20% מהלידות מתחילות בירידת מים. זהו מצב שבו נוצר חור בקרומי השפיר. מיקום החור משפיע על כמות המים שיורדת, בשטף או בטפטוף. 

בכל מקרה של לידה שמתחילה בירידת מים, יש להגיע לבית החולים ולאשר אם אכן זו ירידת מים. עלייך לאבחן אם המים צלולים או עכורים ("מקוניאלים"-בצבע חום/ירוק/צהבהב). מים מקוניאלים הם מים שהתינוק עשה בהם את צרכיו. במידה והמים ירדו בשטף או במידה והם עכורים,מומלץ למהר לחדר הלידה.
 
דימום
אם מופיע דימום בכל שלב של ההריון, יש לפנות באופן מידי לבית החולים.
דימום יכול להיגרם ממספר סיבות: שליית פתח, הפרדות שליה, פתיחה מהירה לקראת לידה, או כתוצאה מקיום יחסי מין.
אם מוצאים את סיבת הדימום מטפלים בהתאם, ובמקרים שלא מוצאים שום בעיה מיוחדת והכל תקין, שולחים אותך הביתה למנוחה ומעקב.

תנועות עובר
יש להקפיד לבדוק תנועות עובר 3 פעמים ביום. 4-5 תנועות בחצי שעה. גם תנועות קטנות נספרות. אם את לא מרגישה תנועות, שכבי על צד שמאל, אכלי משהו מתוק, תשתי מים ותהיי קשובה לתנועות.

אם למרות כל זאת את לא מרגישה תנועות עובר, חשוב ללכת להיבדק ולהתחבר למוניטור כדי לראות שהכל בסדר. גם ריבוי תנועות מחייב התייחסות. זכרי !!! את המדד הטוב ביותר לחיוניות העובר שלך.

מבשרי לידה
מבשרי לידה הם סימנים שמעידים שהלידה עדיין לא פה, אבל היא מתקרבת.
כשמופיעים מבשרי לידה, אין צורך להגיע לבית החולים, אלא רק להעלות חיוך קטן על פנינו ולדעת, שהנה זה מתקרב.

מבשרי הלידה הם:

הפקק הרירי
תפקידו של הפקק הרירי הוא להגן על צוואר הרחם ועל הרחם והעובר שבתוכו מפני חדירת חיידקים וזיהומים. הפקק נפלט החוצה בצורת הפרשה צמיגית (דמוי חשופית) בגווני צהבהב, חום, אדמדם.

מרגע יציאת הפקק הלידה יכולה להתרחש תוך מספר שעות ועד לשבועיים לאחר יציאת הפקק. ישנן נשים שלא פוגשות את הפקק בכלל, והוא יוצא רק לאחר הופעת הצירים בחדר הלידה.

אם הפקק יוצא לפני שבוע 37 יש להגיע לבית החולים לבדיקה, אם הוא יוצא לאחר שבוע 37, אין צורך להגיע לבית חולים. זהו רק סימן עבורך שהלידה מתקרבת.

תופעות נוספות שמבשרות על הלידה שמתקרבת
הבטן יורדת – ומסמנת בכך שהעובר ירד והתבסס במעלה האגן, וממתין לצאת למסע.
אי שקט, קינון (צורך בלתי נשלט לסדר, לצבוע ולהכין את הבית ללידה), תכיפות במתן שתן, בריקסטון היקס (צירים קטנים המכינים את הרחם ללידה המתקרבת), חלומות, הקאות, שלשולים (ריבוי היציאות לקראת הלידה הוא בעצם מנגנון של הגוף להתרוקן מהפסולת מבעוד מועד על מנת לאפשר לכל המשאבים והמערכות להירתם לקראת ולטובת הלידה. "סימן" זה מותנה בהופעתם של סימנים נוספים,על מנת לשלול קלקול קיבה או וירוס שעלולים לגרום אף הם לאותם סימפטומים)


חזרה לתפריט עליון.... לחץ כאן
 

עלי פטל אדום לחליטה


תה פטל ידוע ביתרונותיו הבריאותיים. הוא מכיל סידן, מגנזיום, ברזל וויטמינים מקבוצת B, אשר כולם חשובים במהלך ההריון.
שתיית חליטת פטל מומלצת לקראת סוף ההריון, ויתרונותיה רבים:
 
-         חיזוק טונוס שרירי הרחם ובכך צירי הלידה יהיו יעילים ואפקטיביים יותר
-         עוזר בהפרדות השליה לאחר הלידה ובכיווץ הרחם
-         מקצר את זמן הדימום לאחר הלידה
-         מגביר חלב אם
-         ויסות הורמונלי שמסייע למפרק האגן להתרחב לקראת הלידה


אופן ההכנה:
שמים 2 כפיות עלים בכוס מים רותחים, ממתינים 10 דקות, מסננים, ממתיקים ושותים.

מתי מתחילים:
החל משבוע 35

מינון:
יש להתחיל בהדרגה.
כוס אחת ביום - במשך 3-4 ימים
לעבור לשתי כוסות ביום למשך 3-4 ימים נוספים
ואז לשתות 3 כוסות ביום עד הלידה, ומומלץ גם להמשיך אחרי הלידה.

את התה ניתן לשתות קר או חם, וניתן להוסיף לו טעמים שונים ומגוונים לשיפור הטעם. מומלץ להביא לחדר לידה טרמוס עם תה, בכדי לחזק את טונוס שרירי הרחם בלידה ולסייע לצירים להיות אפקטיבים במהלך הלידה.

את עלי הפטל ניתן לרכוש בבתי טבע. ישנה אפשרות גם לקנות תמצית של מיצוי עלי פטל במקום חליטת תה, ולקחת לפי ההוראות שעל הקופסא.

לרוויה

חזרה לתפריט עליון.... לחץ כאןחיזוק רצפת האגן  

רצפת האגן, היא קעורה ומורכבת משרירים ופסיות. (פסיה=רקמה חזקה במיוחד). סיבי השריר האלה, יוצרים "רצפה" שרירית חזקה, אשר דרכה עוברים השופכה, הנרתיק, והחלחולת.

רצפה זו שומרת על חוזקם של הסוגרים באיברים אלה, לכן, חשוב לשמור על החוזק של שרירי רצפת האגן. כאשר אנו שומרים על - יציבה נכונה, ומקפידים על ביצוע תרגילים לחיזוק רצפת האגן - לכך יש מספר מטרות:

1) הטיה של המשקל לכיוון החלחולת (שם השרירים הם יותר חזקים),
    ולא לכיוון החלק הקידמי, (שם השרירים הם חלשים יותר).
2) מתן תמיכה טובה יותר לאיברי האגן, ע"י חיזוק שרירי רצפת האגן.
3) שיפור זרימת הדם.
4) מזרז את החלמת האזור לאחר הלידה.
5) משפר את המודעות למצבי מתח והרפיה של האזור.
6) משפר את ההנאה בעת קיום יחסי מין.

לפני שמתחילים בביצוע תרגילים לחיזוק רצפת האגן, כדאי לנסות ולתרגל
את כיווץ הספינקטרים - בזמן השתנה (באופן חד פעמי), או בזמן קיום יחסי מין.

כווצי את שלושת פתחי רצפת האגן למשך 5 שניות, והרפי. זהו תרגיל "לכל החיים", ומומלץ לבצע אותו מספר פעמים ביום.

שיכבי על הרצפה, הירגעי, נשמי עמוק ולאט. כעת כווצי את כל איבר מאיברי גופך - לפי הסדר - למשך 3 שניות. אצבעות הרגליים, כפות הרגליים, שוקיים, ירכיים, עכוזים, בטן, כפות ידיים, כתפיים, עיניים, פה (לשרבב שפתיים החוצה), וכעת את כל הגוף - לכווץ - ולהרפות. נשמי נשימות בטן עמוקות, והשקיעי את גופך "לתוך הרצפה" - ברפיון.
   
חזרה לתפריט עליון.... לחץ כאן  


עיסוי פרינאום  


פרינאום הוא האיזור הרך שנמצא בין הנרתיק לפי הטבעת. במהלך הלידה, כאשר התינוק יוצא דרך הנרתיק, נמתח האיזור הזה מאד ועלולים להיות קרעים כתוצאה מהמתיחה הגדולה שראש התינוק יוצר על איזור הפרינאום והנרתיק.

מטרת עיסוי הפרינאום היא להגמיש את האיזור ולאפשר את מתיחתו בזמן הלידה בתקווה שהוא יהיה גמיש מספיק ויאפשר מתיחה ללא קרעים או עם מינימום קרעים.

בנוסף, תחושת העיקצוץ באיזור בזמן העיסוי תכין אותך לתחושה של מתיחת האיזור וה"שריפה" שתרגישי בזמן יציאת ראש התינוק. העיסוי ילמד אותך להרפות את השרירים בזמן הלידה עצמה, ובזמן הבדיקות שיבוצעו בזמן הלידה.

מתי מתחילים?
את העיסוי מומלץ להתחיל בשבוע 35.
העיסוי נמשך כחמש דקות, וניתן לבצע אותו 2-3 פעמים בשבוע.

התוויות נגד:
באיזה מקרים לא מומלץ לבצע עיסוי פרינאום?
 • במקרה של פטריה, או פצע פתוח או דלקת באיזור, יש לטפל קודם בגורם הנ"ל ולהתחיל בעיסוי רק לאחר החלמה מלאה.
 • בזמן הרפס פעיל באיזור, יש להמתין להחלמתו ולא לבצע את העיסוי.
 • במקרה של צירים מוקדמים והריון בסיכון גבוה, כדאי לדחות את העיסוי לשבועות מתקדמים יותר. במקרים אלו מומלץ להתחיל את העיסוי בשבוע 38

איזה שמן?
רצוי לבצע את עיסוי הפרינאום בשמן שקדים טהור או בשמן זית. את שמן השקדים ניתן לרכוש בכל רשתות הפארם ובחנויות הטבע. שמן נבט חיטה אינו מומלץ מכיוון שהוא עלול לעודד התפתחות קנדידה אצל מי שרגישה לכך.


יוצאים לדרך.....


 

 • לפני העיסוי, רצוי לעשות אמבטיה במים חמימים בכדי לרכך את האיזור
 • מצאי מקום ותנוחה שנוחים לך (בעמידה כאשר רגל אחת מורמת על כסא, בשכיבה או בישיבה)
 • מרחי מעט שמן על אגודלך ועל איזור הפרינאום.
 • הכניסי את אגודלך לעומק של כ- 3-4 ס"מ ומתחי למטה והחוצה. את אמורה להרגיש תחושת עקצוץ ומתיחה של העור, לא כאב. העיסוי אינו אמור לכאוב. אם כואב, הרפי מעט.
 • השהי את המתיחה כשאת סופרת עד 3 ומרפה. ושוב מתיחה למטה והחוצה, סופרים עד 3 ומרפים.
 • באופן זה מתחי 3 שלוש פעמים בספירות עד 3, 3 פעמים נוספות בספירות עד 5, ו- 3 פעמים נוספות בספירות עד 7, וזהו.
 • רצוי בימים הראשונים, למתוח כל צד בנפרד. להתחיל עם צד אחד ולסיים ואז לעבור אל הצד השני. לאחר כ- 4 ימים, אפשר לעסות את שני הצדדים יחד
 • בכל יום את אמורה להרגיש איך האיזור נמתח יותר ויותר, מתגמש יותר ומעקצץ פחות.
   

המלצות:
 

 • זוגות רבים בוחרים שבן הזוג יבצע את העיסוי. אם את לא מסתדרת לבדך, תבקשי מבן זוגך שיבצע את העיסוי עבורך.
 • ניתן להשתמש במראה בפעמים הראשונות, זה יעזור לך לראות ולהבין את התהליך שאותו את מבצעת.
 • חשוב שתהי רפויה ומשוחררת בזמן העיסוי, זה פחות יציק, וזה גם אימון טוב לקראת הלידה.
 • אם עברת בעבר אפיזיוטומיה (חתך חיץ), כדאי להרבות בעיסוי באיזור החתך. צלקות הן גמישות פחות משאר העור.


   
חזרה לתפריט עליון.... לחץ כאןמה מומלץ להביא לחדר לידה?  

הלידה מתקרבת.... מה שמים בתיק? בואו ננסה לעשות קצת סדר

יש להכין שני תיקים. תיק אחד לחדר לידה ותיק נוסף לשהיה במחלקה לאחר הלידה. רצוי להכין את התיק מבעוד מועד ולא סמוך מדי ללידה כדי שתוכלי להסיר מליבך "תיק" אחד של משימות שעלייך לבצע.

מה שמים בתיק לחדר הלידה?


 

 • מסמכים – כרטיס מעקב הריון, תיק טיפולים ובדיקות במהלך ההריון ותעודת זהות. (חשוב שתהיה בדיקת ספירת דם עדכנית למקרה שתרצי אפידורל)
 • שמן שקדים – עדיף להביא 2 בקבוקים קטנים. אחד לעיסוי פרינאום בזמן הלידה אותו יש לתת למיילדת והשני ל"פינוק" והעיסויים שבן הזוג יעשה לך בזמן הצירים.
 • מצלמות – חשוב לוודא שהבטריות חדשות וטעונות.
 • מגבונים לחים – לניקוי ורענון הפנים
 • בקבוק מים עם פיית ספורט שקל לשתות ממנה במהלך שכיבה במיטה.
 • מאכלים מתוקים קלים מעוררי אנרגיה – תמרים, חטיפי אנרגיה, שוקולד, משקאות מתוקים (מותר לאכול ארטיק קרח במהלך הלידה, וזה מאד מקל על בחילות וצרבות)
 • תרמוס עם חליטת עלי פטל שהכנתם מבעוד מועד בבית
 • כסף מזומן וכסף קטן – לחניה, למכונות הקפה ולקפטריה
 • כדור לידה - יש ברוב חדרי הלידה, כדאי לבדוק אם יש בבית החולים בו אתם מתכננים ללדת.
 • מוזיקה – דיסקים ומוזיקה שאתם אוהבים. מוזיקה קצבית לתנועתיות ומוזיקה שקטה להרגעה. רצוי לבדוק אם יש אמצעי להשמעת מוזיקה בחדר לידה שבו תלדו. אם לא, כדאי להתאבזר בהתאם.
 • כפכפי גומי – למקלחת.
 • אם הינך מטופלת בטיפול תרופתי כרוני כמו כדורים למיניהם, משאפים וכיו"ב – רצוי להביא אותם עימך.
   
 • גם לבן הזוג כדאי לדאוג:
   
 • כפכפים ובגד ים למקלחת (כדי שהוא יוכל להכנס איתך למקלחת ולעזור לך)
 • אוכל – חשוב שבן הזוג ידאג לעצמו ויאכל במהלך הלידה. במהלך הלילה ובשבתות מזנון בית החולים סגור, וכדאי להצטייד בהתאם.
 • בגד חם – כן!!!! גם בקיץ. חדרי הלידה קפואים.
   

ולאחר הלידה למחלקה
מומלץ לא להביא דברי ערך למחלקת היולדות בכדי למנוע גנבה.

 

 • תחתונים להחלפה – מכותנה או חד פעמיים.
 • טלפון נייד ומטען
 • כסף קטן – למכונות השתיה והחטיפים
 • כפכפים לרחצה
 • בגדים נוחים לשהייה במחלקה וגם בגדים לצורך החזרה הביתה (בדרך כלל מידות של חודש שישי להריון מתאימים לאחר הלידה). שימי לב שבד"כ יש דימום רב לאחר הלידה כך שכדאי להביא דברים שאינם נכתמים בקלות. ניתן גם ללבוש את הכותונות של בית החולים.
 • מגבת גדולה למקלחת - אם אינך מסתפקת במגבות הקטנות של ביה"ח.
 • משקפי ראיה ועדשות מגע – למי שיש
 • כלי רחצה – מברשת שיניים, משחת שיניים, קרמים, שמפו, סבון, איפור.....
 • חומר קריאה – להעברת השעות בבית החולים
 • חזיה רגילה או להנקה – ופדים להנקה
 • בגדים לתינוק ליציאה הביתה  
   

חזרה לתפריט עליון.... לחץ כאן
     
משפטים לרגעי הכאב


כשאת חושבת על הלידה ועל כאבי הצירים, מה הדבר הראשון שעובר לך בראש? מפחיד? מאתגר? מלחיץ? או אולי עוברת בך תחושה של ציפייה?
ההתייחסות שלנו לכאב בכלל, לאו דווקא זה של הלידה, שונה מאישה לאישה ומאדם לאדם. יכולת הסיבולת לכאב גם היא משתנה מאדם לאדם.

כחושבים על זה לעומק מגלים שלמעשה יש הבדל משמעותי בין כאבי הלידה לבין כל כאב אחר. הבה נבחן זאת ביחד. 

 

 • כאבי הלידה הם כאבים "טובים" עבורנו, אנחנו צריכות אותם כדי ללדת, אם לא יהיו צירים לא תהיה לידה, ולכן ככל שיש יותר צירים, והם יותר צפופים ומשמעותיים, משמע שאת קרובה ללידה ולפגישה עם התינוק שלך.
 • כאבי הלידה הם הכאב היחידי שאנו חוות במהלך חיינו, שתחום בזמן מוגדר. יש צירים בעקבותיהם יש לידה ומיד בסיום הלידה, נגמרים הצירים. זה שונה מכאבים אחרים, שאנחנו לא יודעים מתי הם יסתיימו ולאן הם יובילו אותנו. פה לעומת זאת, הלידה תחומה בזמן ונוח מאד להסתכל על זה ככה.
 • כאבי הלידה שונים מכל כאב אחר. זה הכאב היחידי שמוביל אותנו למטרה טובה, ללידה ולפגישה שלנו עם התינוק שלנו בשונה מכל כאב אחר שנובע ממכה או מחלה.
   

מכאן נובע שאם ראינו שהכאב הזה, למרות שהוא מפחיד ולא נעים, הוא חשוב לנו, בואו נראה איך שינוי הגישה שלנו אליו יכולה להשפיע לנו גם על רמות הכאב וההתמודדות איתו.

יש שתי אפשרויות להתייחס לכאב הצירים.
בואו נדמיין לרגע שאנחנו בים מול גל ענקי שמתקרב אלינו, מה התחושה הראשונה שאת מרגישה כשאת רואה את הגל הענק הזה מתקרב אלייך? פחד, נכון?
יש לך שתי אפשרויות להתמודד איתו. האחת היא לעמוד מולו ללא תנועה, בפחד גדול, ולחכות שהוא פשוט יתנפץ עלייך בעוצמה, או כאופציה שניה באפשרותך לפעול. לנשום אוויר ולהגיד לעצמך אני אתמודד עם הגל הזה ותוך כדי חשיבה זו להתכופף ולצלול מתחת לגל ולעבור אותו.

ההתמודדות עם הצירים זהה להתמודדות שלנו מול אותו גל, יש באפשרותך לחוש את הציר שמתקרב, ולהגיד לעצמך "אוף, לא עוד אחד", ולהפסיק לזוז ולנשום ולחכות שהוא יעבור, וזה כוווווואב נורא.
או שבאפשרותך להגיד לעצמך: "או.קי. מתקרב ציר, זה כואב, נכון, אבל יש לי המון כלים שיעזרו לי להתמודד עם הציר הזה, אני אנשום, אני אתנועע, יש פה לידי סביבה תומכת, והציר הזה תכף יגמר ויקדם אותי עוד קצת למען הפגישה שלי עם התינוק שלי".
זה ירגיש לך אחרת לגמרי.

כשאני מלווה יולדות לחדר הלידה, או יולדות שמגיעות אלי לקורסים של הכנה ללידה, אני אוהבת לשלוח אותן עם שלל משפטים מחזקים על הכאב.
אני מציעה גם לכן, לבחור לכן משפט אחד כזה, ולקחת אותו איתכן לחדר הלידה
זה יעזור לכן להתמודד אחרת עם הכאב, ולשנות את הגישה אליו.

משפטים לדוגמא:

 

 • לכאב שלך יש אמירה. כאב הוא בריא לגוף, הוא מתריע שקורה משהו לגוף.
 • תדמייני שהרחם שלך הוא כמו פרח עם עלי כותרת, ושכל ציר פותח את הפרח שלך עוד קצת, ודוחף את התינוק שלך החוצה.
 • דימוי שאני אוהבת במיוחד -  תדמייני שאת מגיעה לחדר לידה עם שק מלא בצירים. כל ציר שעובר, יוצא מהשק ולא חוזר לשם יותר. ולאט לאט השק מתרוקן ובתחתיתו נמצא הציר האחרון שאחריו תפגשי את התינוק שלך.
 • זה הצורך של הגוף, כל ציר וכל כאב מקרב את הגוף ללידה
 • הכאב הוא דבר נהדר, ככל שיש יותר כאב, הלידה מתקדמת יותר טוב
 • אל תפחדי מהכאב, קבלי אותו באהבה, ובאורח פלא, יכאב לך פחות!!!!!!!
 • חישבי !!!!!   כל ציר מקדם אותך לסיום הלידה, כל ציר, מקרב את הרגע בו תיראי את התינוק שלך

כאשר כואב ואת עוד בבית יש דרכים להקל על הכאב:

 •  שימי מוזיקה מרגיעה ועמעמי אורות
 •  אפשר למרוח שמן שקדים לעסות את הגב, הכתפיים וכל שאר הגוף, זה מרגיע, מזרים את הדם, ומקל על הכאב
 • תשמרי על תנועתיות, על הכדור, בישיבה, בעמידה, בעמידת שש ובכל דרך שנוחה לך
 • לא לשכוח לנשום !!!!!!!!!
 • שתי מים
 • שבי באמבטיה מלאה במים (לא חמים מדי) או דוש שמכוון למקום הכואב. אפשר להוסיף לאמבטיה מספר טיפות של לוונדר, זה מרגיע ויעשה לך טוב.
 • והעיקר, אל תשכחי, כל הצירים האלו, מקרבים אותך לפגישה המרגשת שלך עם התינוק שלך, ואת קרובה מאד לרגע הזה.

  
חזרה לתפריט עליון.... לחץ כאן  

תרסיס אלופירסט

תרסיס אלופירסט משמש כחיטוי, קירור והרגעה, עוזר בשיכוך כאבים, הורדת בצקות בנרתיק, זירוז ההחלמה וההתאוששות לאחר לידה או ניתוחים.
הרכב האלופירסט: 78% ג'ל אלוורה מיוצב ופעיל, פרופוליס (האנטיביוטיקה של הטבע - חומר חיטוי וריפוי עוצמתי), ויטמין E, ו- 11 תמציות צמחי מרפא שנבחרו בקפידה הידועות בזכות תכונותיהן המועילות. כגון: קלנדולה, ירו, קורנית, קמומיל.... בנוסף הוא מכיל גם אינזימים, מינרלים, ויטמינים וחומצות אמינו.

האלוורה, הפרופוליס וצמחי המרפא פועלים יחד ליצירת תרסיס טבעי ומרגיע שניתן לרססו על העור במקרה של כוויות, גירויים, פריחות, שפשופים ופציעות.
התרסיס מתוכנן לטפל במקרים של חתכים, שפשופים, מכות יבשות, וכוויות שונות - מצבים בהם נתקלים בחיי היומיום שלנו.
מתחיל ומאיץ את ההחלמה.
מאפשר הגנה טובה יותר מפני זיהומים
בג'ל האלוורה ממנו מיוצר ישנם חומרים מאלחשים, מפחיתי כאב שאינם מגרים את העור הרגיש ביותר.
אפשר לרסס אלופירסט גם על שיער לשם הגנה מפני קרינת השמש המזיקה.
אלופירסט מרגיע במיוחד לאחר טיפול הסרת שיעור בשעווה. 


חזרה לתפריט ראשי... לחץ כאן

 

 
   
   
   
   
   
   
   
גן עם אמא  במודיעין | גן זורם במודיעין | גן ביחד במודיעין | עיסוי תינוקות במודיעין | עיסוי תינוקות באיזור מודיעין | בייבי יוגה במודיעין | יוגה עם תינוקות במודיעין | מפגשי אמהות ותינוקות במודיעין | אלופירסט במודיעין | אלופירסט באיזור מודיעין | אלופירסט מודיעין | אלופירסט במודיעין והסביבה | יעוץ שינה במודיעין | ייעוץ שינה במודיעין |  יועצת שינה במודיעין | טיפים לשינה לתינוקות | הכנה ללידה במודיעין | הכנה ללידה במודיעין והסביבה | הכנה ללידה באיזור מודיעין | קורס הכנה ללידה פרטי במודיעין | הכנה ללידה בירושלים | גן עם אמא בירושליים | גן עם אמא באיזור מודיעין | | אמהות ותינוקות במודיעין | אמהות נפגשות במודיעין | אמהות מדברות במודיעין | מפגשי אמהות ותינוקות | חוג תנועה לגיל שנתיים במודיעין | חוג לגיל שנתיים במודיעין | חוגים לתינוקות במודיעין |  | מעגלי אמהות במודיעין | מעגלי אמהות | חוגים לפעוטות במודיעין | עיסוי במודיעין | זירוז לידה במודיעין | זירוז לידה | השראת לידה | השראת לידה במודיעי ן | עיסוי פרינאום | תה פטל | חלונות שינה

 
לייבסיטי - בניית אתרים